Mozaika kamień

Historia mozaiki sięga tysięcy lat wstecz. Jak przed wieloma wiekami, mozaika to nie tylko materiał wykończeniowy, ale także cała forma sztuki. Mozaika to chyba jedyny materiał, który pozwala na stworzenie niepowtarzalnego wnętrza, otwierając szerokie możliwości jego wykorzystania i twórczej ekspresji.

Samo słowo „mozaika kamień” oznacza po włosku „złożenie z kawałków”. Oczywiście do stworzenia mozaiki można użyć fragmentów absolutnie każdego materiału.

Przyjrzyjmy się bliżej najpopularniejszym rodzajom płytek mozaikowych

Mozaika płytki to dekor wykonany z drobnych elementów o różnych kolorach, strukturach i kształtach. Płytki mozaiki szklanej, dzięki swoim właściwościom hydrofobowym, są bardzo popularnym materiałem do wykańczania łazienek i basenów. Szklane płytki mozaikowe sprawdziły się w dekoracji zewnętrznej, jako element dekoracyjny lub w dekoracji basenów zewnętrznych. Ponadto, ze względu na naturalną zdolność do załamywania światła, mozaika szklana wygląda bardzo stylowo i efektownie.

Smalt jest sztucznym substytutem szkła w produkcji mozaiki. Powstaje w wyniku mielenia szkła i dodawania pigmentów oraz tlenków metali. Dzięki temu każdy z elementów mozaiki smaltowej (smalti) ma niepowtarzalne zabarwienie.

Mozaika we wnętrzach

Z reguły we wnętrzach stosuje się fabrycznie wykonane mozaiki. Ale czymże jest kreatywność bez eksperymentowania? Istnieje wiele przykładów na to, jak fragmenty połamanych, w dosłownym znaczeniu, płytek układane są w oryginalne panele o niebywałej urodzie. W tym wcieleniu mozaiki ceramiczne są tak bliskie sztuce, jak to tylko możliwe, wystarczy pomyśleć o arcydziełach Antoniego Gaudiego.

Mozaiki z kamienia naturalnego dają możliwość stworzenia naturalistycznego, a zarazem wyszukanego wnętrza. W dążeniu do oryginalności projektanci wykorzystują fragmenty marmuru, onyksu, granitu, trawertynu itp. Z reguły taka mozaika https://salonmarbella.pl/mozaika/ jest wykonywana na zamówienie. Oprócz wysokiego kosztu takiego materiału wykończeniowego, mozaika z kamienia naturalnego jest dość wymagająca – wymaga specjalnej powłoki ochronnej.