mieszanka poplonowa

Czym jest mieszanka poplonowa

Coraz częściej stosowaną praktyką staje się stosowanie mieszanek poplonowych. Przyczyną takiego trendu w polskim rolnictwie jest to, że wiele gospodarstw decyduje się na uprawę jednej grupy roślin lub nawet pojedynczego gatunku. Taki rodzaj rolnictwa, wymusza na rolnikach konieczność wprowadzania zmian w płodozmianie.

Ma to na celu zapobiegnięcie jałowieniu gleb. Mieszanki poplonowe zostały stworzone właśnie z myślą o takim przeznaczeniu. Sama mieszanka poplonowa to specjalnie przygotowane materiały siewne, przeznaczone do poprawiania jakości gleby.

Skład mieszanki poplonowej jest zróżnicowany, co przyczynia się do tego, ze jej korzenie bardzo gęsto i głęboko przerastają ziemię. Mieszanka poplonowa w taki sposób poprawia znacznie jakość gleby na, której została zastosowana.

Zalety mieszanek poplonowych

mieszanka poplonowaPierwszą zaletą, którą daje stosowanie mieszanek poplonowych, jest, to, że zaopatrują one glebę w pożądane składniki odżywcze. Gdy uprawiamy jeden gatunek roślin, proces ten zapobiegnie wyjałowieniu gleby. Mieszanki poplonowe poprawiają retencję wody w glebie i zmniejszają jej erozję.

Poplonowe mieszanki można zastosować również jako zabezpieczenie przed zachwaszczeniem pola. Ich obecność w glebie sprawia, że chwasty nie mają możliwości rozwoju. Mieszanki, których skład sprzyja głębokiemu zakorzenianiu, wspomagają napowietrzanie gleby.

Rodzaje mieszanek poplonowych

Rynek pełen jest różnych rodzajów mieszanek, które spełniają różne zadania. Najbardziej podstawowym rodzajem jest mieszanka uniwersalna, składająca się z nasion roślin szybko zazieleniających.

Kolejnym rodzajem mieszanek są produkty przystosowane pod konkretne rodzaje roślin. Ich zadaniem jest wzbogacenie gleby w wybrane specjalnie minerały oraz wytępienie pasożytów. Mieszanki te mogą być dostosowane do konkretnych problemów, jakie trapią glebę. Ich skład wtedy jest dostosowany do zwalczenia konkretnego pasożyta.

Mieszanka poplonowa stosowana w przypadku uprawiania dużych ilości kukurydzy powinna zawierać rośliny motylkowe. Mieszanka wtedy poprawi strukturę gleby i zaopatrzy ją w azot. Taki zabieg poprawi w znaczącym stopniu wzrost plonów.