rożki niemowlęce

Narodziny dziecka to niesamowity czas w życiu każdej rodziny, a piętrzące się torby z dziecięcymi zakupami świadczą o zbliżającym się porodzie. Jednym z niezbędnych elementów wyprawki jest rożek dla noworodka. Jakie rodzaje są dostępne? Który wybrać? Przybliżymy poniżej kwestię zakupu rożka dla dziecka.

Rożki niemowlęce i ich rodzaje

Rożek, lub inaczej becik, składa się najczęściej z warstwy wierzchniej oraz wewnętrznej i wypełnienia pomiędzy nimi. Materiały naturalne, takie jak bawełna, przeważają nad syntetycznymi. Bawełna, lub muślin na cieplejsze dni, będą tu idealne. Wypełnienie z kolei jest najczęściej wykonane z sztucznych materiałów takich jak silikon, które powinny być antyalergiczne. Wybierać należy rożki niemowlęce (sprawdź) posiadające Certyfikat Oeko-Tex, zapewniający najwyższe bezpieczeństwo pociechy.

Wzory i kolory rożków dla niemowląt

Mimo iż wygląd jest jednym z mniej ważnych elementów rożka, poleca się wybieranie stonowanych barw. Dodatkowo, unikać należy zbyt intensywnych wzorów, aby nie przebodźcować maluszka, który dopiero poznaje świat. Delikatne motywy kwiatowe, pastelowe zwierzątka lub liście, jak i jednolite kolory będą tu strzałem w dziesiątkę.

Pikowana struktura rożka powinna lepiej utrzymywać wypełnienie, dzięki czemu ten element wyprawki mógłby również otulić młodsze rodzeństwo w przyszłości. Lepiej kupić bardziej neutralnie zabarwiony rożek, gdyż mimo zaawansowanej technologii, płeć dziecka w nielicznych przypadkach okazuje się, ku zdziwieniu rodziców, niespodzianką.

Po co rożek?

Noworodki przyzwyczajone do brzucha mamy nie lubią na początku otwartych przestrzeni, stąd w każdej wyprawce dla dziecka pojawia się rożek. Po pierwsze, ma on za zadanie otulić dziecko i uspokoić. Kolejną funkcją jest oczywiście zachowanie ciepłoty ciała podczas snu. Dobrze zawiązany na kokardkę rożek utrzyma też niemowlę w odpowiedniej pozycji podczas snu.

Gdzie się przyda rożek niemowlęcy?

Rożki są pomocne rodzicom w różnych sytuacjach, od pierwszych godzin w szpitalu, przez wizyty u lekarzy, aż po spędzanie czasu w domowym zaciszu czy ogrodzie. Poleca się zabierać rożek w odwiedziny i w podróż, dzięki czemu bobasek zawsze będzie spał w znajomym sobie posłaniu.