Problemy z gardłem
Ból gardła potrafi znacznie obniżyć jakość życia. Przy silnym bólu trudno jest nie tylko jeść czy pić, ale nawet przełknąć ślinę. Najczęściej ból gardła jest objawem infekcji, dlatego przede wszystkim należy namierzyć i leczyć jej przyczynę. Uśmierzanie bólu działa wspomagająco, ale nie wyleczy choroby.
Ból gardła może mieć różne podłoże. Najczęściej jest związany z infekcją toczącą się w drogach oddechowych – przeziębieniem, grypą, zapaleniem oskrzeli czy anginą. Nigdy nie należy jednak bagatelizować dolegliwości bólowych, gdyż mogą być objawem takich poważnych chorób, jak opryszczka, białaczka, pierwotne zakażenie HIV czy niedokrwistość aplastyczna. Zawsze warto wybrać się do lekarza, który postawi dobrą diagnozę.
Złagodzenie bólu gardła
Aby złagodzić ból gardła można sięgnąć po domowe sposoby, które przede wszystkim nawilżą śluzówkę gardła i złagodzą dolegliwości bólowe. Dobrym rozwiązaniem jest płukanie gardła naparem z szałwii i rumianku. Warto to robić co najmniej kilka razy dziennie do czasu, gdy ból stanie się nieco lżejszy. Osoby, które zastanawiają się, co na ból gardła, mogą również sięgnąć po miód, który nie tylko ma działanie łagodzące ból, ale również wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe. To jeden z najlepszych naturalnych antybiotyków, który znacznie przyspiesza proces zdrowienia.
Jak leczyć ból gardła?
Co na ból gardła, gdy naturalne sposoby nie za bardzo pomagają? W aptekach dostępnych jest sporo preparatów bez recepty, które znacznie zmniejszają ból i ułatwiają przełykanie. Warto zaopatrzyć się w dobre tabletki do ssania oraz spraye, które aplikuje się bezpośrednio na bolące gardło. Takie specyfiki zmniejszają dolegliwości bólowe i obrzęk oraz przyspieszają leczenie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że sporo infekcji nie obędzie się bez wizyty u lekarza i przyjmowania antybiotyków czy leków przeciwwirusowych. Spraye czy tabletki mogą działać wspomagająco, ale nie zastąpią odpowiedniego leczenia.